środa, 12 czerwca 2013

Game 3 NBA Finals. San Antonio Spurs 113 - 77 Miami Heat.

Posted by Manek On 17:42 2 komentarze

Spurs od samego początku kontrolowali tempo gry, byli bardzo zmotywowani, można było odnieść wrażenie, iż bardziej zależy im na zwycięstwie, niż graczom Heat. W pierwszej kwarcie z dobrej strony pokazali się Duncan (6pkt) i Ginobili (4pkt,2as). Parker był bardziej zainteresowany kreowaniem partnerów niż zdobywaniem punktów (4as i tylko 2pkt w Q1). Po stronie Heat słabo rozpoczął Bosh (1/5 z gry) i James, który był totalnie niewidoczny, wynik trzymał Wade (8pkt 4/5). Jako ciekawostkę dodam, że po pierwszej kwarcie Green z Nealem mieli na koncie w sumie 1/2 zza łuku.

Na drugą odsłonę obie ekipy wyszły bardzo skoncentrowane na defensywie, na efekty nie trzeba było długo czekać, Heat zanotowali 3 starty w 4 pierwszych posiadaniach i zaczęli od 3 pudeł, na ich szczęście rozregulowane celowniki (1/9 z gry przez pierwsze 4,5 minuty) nie pozwoliły Teksańczykom na uzyskanie większej przewagi niż 7pkt, a po trafieniach Bosha i Cole (za 3), Heat doszli nawet na 1pkt (26-27). Wtedy jednak defensywa Heat nieco się rozluźniła i znowu do głosu doszli Spurs zdobywając 13pkt w 6 posiadań  i trafiając 4/4 z gry (w tym 1/1 za 3) i 4/4 osobiste, dzięki czemu na tablicy wyników widniało 40-30 dla SAS. Heat jednak byli jeszcze dalecy od złożenia broni i za sprawą 2 trójek świetnie tego dnia dysponowanego Mike’a Millera (5/5 zza łuku w całym meczu i 15pkt – rekord tegorocznych PO) i 4pkt Bosha, który się przebudził (7pkt w Q2), zanotowali nawet run 10-0 i na pół minuty przed końcem drugiej kwarty był remis po 44. Jednak Spurs nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i po trójkach Parkera (6pkt i 7as po 2 kwartach) i Neala (11pkt w Q2) w ostatniej sekundzie do szatni schodzili z 6 punktowym prowadzeniem (50-44). Całkowicie zawodził LeBron, który w połowie meczu miał tylko 4pkt (2/8 z gry) i na 5 sekund przed końcem Q2 dał się zablokować Greenowi, co spowodowało szybki kontratak Spurs i trójkę Neala, o której wspominałem wyżej.

W trzeciej odsłonie była już widoczna dominacja Spurs, grali bardzo agresywnie na obu końcach parkietu, piłka w ataku chodziła niczym po sznurku i szybko powiększyli prowadzenie do 13pkt (59-46), głównie za sprawą Greena (zdobył 8pkt z rzędu dla SAS). Wynik starał się trzymać Miller, a po jego dwóch trafieniach zza łuku, Heat doszli jeszcze na 10 punktów (52-62), ale Spurs byli nie do zatrzymania i po runie 11-0 (5pkt Leonarda, 4 Neala) objęli prowadzenie 73-52, i chwilę później 75-54, do tej pory fatalnie w tej kwarcie w ekipie z Florydy grali Wade (0/3 i strata) i Chalmers (0/2 i 3 straty), oraz przede wszystkim James (0/5, w sumie tylko 4 pkt i 2/13 z gry), który wtedy co prawda się przebudził i zanotował cztery skuteczne akcje z rzędu, dzięki czemu Heat doszli jeszcze na 13pkt, jednak to było wszystko na co było stać tego dnia Heat. Trzecią kwartę zakończył dunkiem Splitter i na tablicy widniał wynik 78-63.

Jeśli zawodnicy Heat jeszcze wierzyli w odwrócenie losów spotkania to szybko wiara ta została rozwiana przez dwie trójki Neala na początku kwarty. Spurs zaczęli od runu 13-0, by wyjść na prowadzenie 91-63. Prawdziwą kanonadę urządził przeciwnikowi Green, który w 5 minut zdobył 14 punktów (5/5, w tym 4/4 zza łuku) i przy wyniku 101-72 na boisku w obu ekipach pojawili się zmiennicy, by dograć spotkanie do końca.

Bohaterami spotkania byli, moim zdaniem, Neal (24pkt, 6/10 zza łuku, w tym kilka bardzo ważnych rzutów) i Green (27pkt, 7/9 zza łuku i momentami świetna defensywa na Jamesie), którzy pobili swoje rekordy punktowe w playoffs, dzielnie wspomagali ich Duncan (12pkt, 14 zb, w tym 7 w ataku) i Leonard (14pkt, 2/3 zza łuku, 12zb + praca wykonana w obronie i ataku przeciw LeBronie). Parker borykający się z kontuzją uda (jego występ w następnym meczu stoi pod znakiem zapytania) dołożył 6pkt i 8as. Spurs wygrali tablice 52-36.

W Heat na wyróżnienie zasłużył jedynie Miller (15pkt, 5/5 zza łuku), pozostali zawiedli.
Lebron miał 11zb, 5as, ale „tylko” 15 punktów, przy niskiej skuteczności (7/21) i współczynniku (+/-) -32! kiedy był na parkiecie - nie tego oczekuje się od najlepszego koszykarza na świecie. Wade 16pkt (7/15), 5as i -29, Bosh 12pkt (4/10), 10zb i -21, natomiast x-factor Game 2, czyli Mario Chalmers zagrał bodajże swoje najgorsze spotkanie w playoffs w dotychczasowej karierze pudłując wszystkie 6 rzutów z gry i notując 0 punktów i 4 straty (przy ledwie 1 asyście). Heat ani razu nie prowadzili w tym spotkaniu.

Ciekawostki:
 - Green i Neal oddali w sumie 13 celnych rzutów za trzy na 19 prób rekord finałów do tego meczu to było w sumie 14 celnych trójek przez całą drużynę w jednym spotkaniu, wczoraj Spurs go pobili trafiając 16 trójek (na 32 próby) .
 - Rozwój Lebrona w finale (w każdym meczu trafił po 7 razy z pola): G1 - 16 oddanych rzutów i 10 asyst, G2 - 17 rzutów i 7 asyst; G3 - 21 rzutów i 5 asyst. Jak widać z meczu na mecz James rzadziej asystuje, oddając coraz więcej rzutów na niższej skuteczności, ciekawe jak to będzie wyglądać w następnych spotkaniach?
 - Spurs wygrali drugą połowę 63-33;

Pop, wraz ze swoim sztabem, wyciągnęli sporo wniosków z poprzedniego meczu i z precyzją godną najlepszego chirurga obnażyli wszystkie braki w taktyce przeciwnika. Heat zagrali podobnie w defensywie jak w G2, jednak różnica w grze Spurs była ogromna, zagrali bardziej agresywnie na tablicach, oddali więcej rzutów zza łuku i stłamsili rywala świetną obroną, odcięli partnerów od LeBrona, przez co musiał co chwilę rzucać z wyskoku z lewej strony (słabszej), albo penetrować, a w pomalowanym czekali na niego z podwojeniem Duncan lub Splitter.

Game 4 już jutro w nocy, teraz pora na odpowiedź Spoelstry, czy stanie na wysokości zadania? Sam LeBron nie wygra żadnego meczu, ale jeśli będzie miał odpowiednie wsparcie, to będzie ciekawie w tej serii.